Antena do CB

By | 4 grudnia 2011

Ale nie można przecież zwalić całej winy na Antenę! Więc jaką role odgrywa w tym momencie kabel? No jak, kabel jak kabel prawda? Wszyscy tak wiedzą przez co myślą że również sztukowanie kabla jest możliwe. BZDURA! Co prawda istnieją łączniki, ale tracimy na jakości dużo! Zapamiętajmy: Kabli nie sztukujemy! Dobrze, idźmy zatem do naszego rodzynka: CB Radia. Jakie? Przede wszystkim liczy się to żeby radio posiadało ASC – Czyli automatyczne Odszumowywanie. Dzięki czemu pozbędziemy się połowy zbędnych szumów.

Więc na co spoglądać podczas zakupów? Przede wszystkim wysokość Anteny. Jeżeli chcemy mieć daleki zasięg nadawania i odbioru – musimy się liczyć z długością anteny. I musimy też mieć świadomość że jeżeli nawet zakupimy antenę z Presidenta (np. ML 145 – 145 cm długości), to jeżeli ktoś mając antenę wysokościdługości 45cm będzie nadawał, my nie koniecznie musimy to wyłapać, lub wyłapać z bardzo dobrą jakością.

Dodatkowo (co wydaje się być w dzisiejszych czasach oczywiste) musi posiadać SQELCH – Czyli ręczną regulację szumów. Narasta pytanie: Poco nam ręczne jak mamy automatyczne? Radio nie rozróżni nam, w jakiej infrastrukturze aktualnie jesteśmy (choć mogło by 😛 ), więc dzięki ręcznej regulacji można wyregulować sobie cb radio w zależności np. od tego czy jesteśmy w mieście czy w otwartej przestrzeni (fale radiowe inaczej się rozchodzą). Do całości fajnie by było gdyby Antena była usadowiona na środku dachu samochodowego, gdyż sam samochód też w jakiejś mierze pomaga w odbiorze fal radiowych.

Na koniec chciałbym jeszcze nadmienić o antenach bazowych. Szczególnie w przypadku anten poleca się umieszczenie je na maszcie (jak najwyżej). Jeżeli macie jeszcze jakieś sugestie, lub pytania albo chcecie zakupić CB radio z Anteną – Zapraszam na www.megabite.pl

Patrząc dalej – O wysokiej jakości i odległości jaką będziemy zbierać mówi nam też położenie tej anteny. Im Wyżej tym prawdopodobny lepszy zasięg. Do jakości trzeba dodać jeszcze wykonanie cewki. cewki w Antenach CB są bardziej lub miej spektakularnie pokazywane. inne anteny zaś posiadają cewkę nawleczoną na bat, lub są helikalne (nie nastrajane), tak jak np. Pirat z neodymowym Magnesem.

Dodaj komentarz