Ciekawe i czyste kąpieliska

By | 30 kwietnia 2012

Rdzennymi mieszkańcami byli Kaszubi – słowińscy potomkowie dawnych Pomorzan, którzy zajmowali się rybołóstwem i rolnictwem. rozprawa naukowa Wersalski i powrót Polski nad Bałtyk zdecydowało o rozwoju i wzroście znaczenia Wielkiej Wsi (Władysławowo). Z małej wioski rybackiej rozwinęła się wkrótce w letnisko i kąpielisko morskie. Osoba, która odegrała w tym czołową rolę był gen. Józef Haller. W tym okresie Wielka Wieś (Władysławowo) przyjęła nazwę Wielka Wieś – Hallerowo. Plaże te w okresie letnim są bardzo oblegane i cieszą się ogromnym powodzeniem i zadowoleniem wśród plażowiczów. Rozwój gospodarczy Wielkiej Wsi – Hallerowo nastąpił wraz z ukończeniem w 1938 r. budowy pełnomorskiego portu rybackiego.

Czyste plaże zachęcają turystów do odpoczynku we Władysławowie. Pośród letnich atrakcji ogromnym zainteresowaniem cieszą się rejsy rybackimi kutrami po Bałtyku, windsurfing na Zatoce Puckiej, plenerowe koncerty gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, wędkarstwo morskie. Zapraszamy do całorocznego odwiedzania przepięknych, nadmorskich miejscowości jakimi są: Władysławowo, Łeba, Karwia, Chłapowo, Rozewie, Jastrzębia Góra, Hel.

Władysławowo, Łeba to najpiękniejsze miejscowości turystyczno-rekreacyjne oraz rozrywkowe nad polskim morzem. Łącznie są 23 kilometry pięknych plaż i kilkanaście strzeżonych kąpielisk.

Nazwa ta została zanotowana po raz pierwszy w języku polskim w 1598 r. Pierwsza zmianka historyczna z 1284 r. zapisana została nazwa,,Velaves”, zaś tekst niemiecki z 1407r. podaje zgermanizowaną nazwą Grosdorf”.

Noclegi oferują ponad 1600 obiektów, i każdego roku przybywają nowe pensjonaty i kwatery prywatne o podwyższonym standardzie. Obecnie Władysławowo jest największą gminą w powiecie puckim. W skład którego wchodzi 8 miejscowości: Karwia, Ostrowo, Tupadły, Jastrzębia Góra, Rozewie, Chłapowo, Władysławowo i Chałupy. Wszyscy, którzy pasjonują się paralotniarstwem właśnie u nas znajdą wspaniałe warunki do uprawiania sportu to Klifowe wybrzeże pomiędzy Władysławowem a Jastrzębią Górą. Zapraszamy do Łeby,Karwi, Jastrzębiej Góry.