Materace i ich rodzaje.

przez | 19 grudnia 2012

Zbyt twardy materac nie podtrzymuje punktowo naszego ciała co może prowadzić do powstawania schorzeń w okolicach pleców. Naczynia krwionośne oraz mięśnie są uciskane i napięte. Budząc się rano możemy być zaskoczeni bolącymi partiami ciała . Z kolei materac zbyt miękki powoduje głębokie zapadanie się naszego ciała. Gdy leżymy na materacu przesadnie miękkim kręgosłup mocno się wygina . Dlatego bardzo istotne jest dobranie materaca o dobrej twardości. Twardość materaca jest bardzo indywidualną cechą, której warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Najtwardsze materace to te, z płytą kokosu wewnątrz. Jeden z najstarszych mitów mówi, że im twardczy materac tym jest on korzystniejszy.

 

Bawełna jest materiałem, który ma ponadprzeciętny współczynnik wchłaniania wilgoci . Dlatego świetnie nadaje się jako materiał na pokrowce dla materacy. Osoby skarżące się na różnego rodzaju uczulenia muszą zainteresować się pokrowcami antyalergicznymi. Pokrowce pikowane naturalną owczą wełną zapewniają przyjemne uczucie ciepła. Ich wadą jest brak możliwości prania. Do materaca można nabyć dodatkowo zakładany ochraniacz, który zapewni nam wygodę użytkowania a jednocześnie przedłuży żywotność samego materaca. Wykonuje się je z pianki poliuretanowej.

Sprężystość punktowa odgrywa bardzo dużą funkcję kiedy szukamy materaca dla dwóch osób. W przypadku dużej różnicy wagi nie dopuszczalne jest aby osoba o mniejszej wadze odczuwała przemieszczanie się drugiej osoby. Stosowanie dodatkowych przekładek wewnętrznych (filc, kokos) powoduje, że sprężystość punktowa zmniejsza się.

Odradzamy także zakup w sklepie online z materacami, ze względu na brak możliwości przetestowania czy będzie on spełniał nasze wymagania.

Jak dobrać materac.

Rozważając zakup nowego materaca, który ma nam zagwarantować przyjemny sen i komfort odpoczynku musimy uzbroić się w cierpliwość i zwrócić uwagę na dużą liczbę atrybutów różniących dane modele. Przed pójściem do sklepu ustalmy jakie funkcje powieżymy nowemu nabytkowi . Należy zwrócić uwagę na fakt, że dorosły człowiek powinien szukać materaca dłuższego o 15 cm od jego wzrostu. Odpowiednia szerokość to 110cm na jedną osobę leżącą. Na rynku można znaleźć wiele rozmiarów materacy, standardowymi są modele o szerokości: 80, 90, 100, 120, 140, 160, 180, 200x200cm. Naturalnie każdy producent wykonuje materace w rozmiarach niestandardowych. Przykładowo można podać największych producentów materacy na rynku: Koło Foam i Janpol.

Gdy zainteresował nas jakiś konkretny model , oprócz jego wyglądu zwróćmy jeszcze uwagę na jego twardość, ogólnie komfort . Najbezpieczniej jest sprawdzić materac w sklepie, położyć się na nim i poleżeć przez 10 minut. Na materacu należy się położyć , szczególną uwagę należy zwrócić na to, jak materac ugina się na kształt naszego ciała. Powierzchnia materaca powinna być równa i elastyczna. Materac ma za zadanie jednakowo podtrzymywać każdą część ciała osoby leżącej. Kręgosłup musi znajdować się w swoim neutralnym położeniu, jest to szczególnie istotne dla osób cierpiących na różne schorzenia związane z kręgosłupem.

Możemy pokusić się o porównanie podobnych konstrukcji różnych producentów . Użyteczność materaca kształtowana jest przez wiele własności z których duże znaczenie odgrywa rodzaj zastosowanych materiałów: lateks, pianka, sprężyny. Kiedy w procesie produkcji zostały użyte produkty gorszej jakości, może to mieć wpływ na komfort użytkowania oraz wytrzymałość samego produktu.