Plastry, leki, pigułki i żele antykoncepcyjne.

By | 4 kwietnia 2012

Nikogo chyba nie powinna zastanawiać duża popularność prezerwatyw: są niedrogie, łatwo dostępne, co ważne dla kobiet, nie zaburzają gospodarki hormonalnej organizmu; nie wymagają także dodatkowych wizyt u ginekologa. Ich efektywność w przeciwdziałaniu niepożądanym ciążom jest wysoka, szczególnie w połączeniu z globulkami antykoncepcyjnymi. Można nabyć na przykład prezerwatywy Durex o właściwościach nawilżających, ze środkami plemnikobójczymi, prążkowane, dla zapewnienia kochankom optymalnej rozkoszy, kolorowe, owocowe, słowem, dla każdego coś miłego. Prezerwatywy mają jedną wadę: lateks, z którego są zrobione, może uczulać. Prezerwatywy dla alergików muszą być wykonane z poliuretanu albo poliizoprenu. Osoby, które używają takich prezerwatyw, często narzekają na ich przesadną grubość, co wpływa na zmniejszenie doznań seksualnych. Zdania są podzielone – podobno prezerwatywy z poliizoprenu są komfortowe w stosowaniu. Niestety, prezerwatywy bezlateksowe są dość drogie i w porównaniu do zwykłych trudno je dostać.
Innym godnym zainteresowania środkiem antykoncepcyjnym osiągalnym w aptece bez recepty jest żel plemnikobójczy. Taki żel możnakupić bez recepty i używać razem z prezerwatywą, mogą być bez przeszkód używane przez kobiety karmiące piersią. Nie są zalecane do stosowania jako jedyna metoda antykoncepcji; ich wskaźnik Pearla wynosi 5 – 20. Mogą powodować alergie, aplikowane często są niestety drogie. Są warte polecenia dla kobiet potrzebujących dodatkowego nawilżenia pochwy, ale nie dają poczucia komfortu, po ich zastosowaniu kobieta ma wrażenie zabrudzenia. Ogólnie rekomenduje się je jako metodę antykoncepcyjną, ale raczej dodatkową, na przykład w połączeniu z prezerwatywą.
Po prezerwatywy najczęściej sięgają ludzie młodzi, dla których ważna jest przede wszystkim ich niska cena, ale ponieważ ceny prezerwatyw bezlateksowych są wyższe niż standardowych, alergikom często zaleca się stosowanie innych środków.