Systemy ERP

By | 1 stycznia 2012

Kiedyś systemy klasy ERP najczęściej kojarzyły się z dużymi firmami dla których aplikacje te służą do integracji wielu rozproszonych obszarów działalności firm produkcyjnych, usługowych i handlowych oraz ulepszenia zarządzania i organizacji przedsiębiorstwa. Była to pogląd nie do końca prawdziwy , gdyż nawet bardzo małe firmy potrafią osiągać wiele pożytku z w/w systemów, o czym świadczy niezmiennie zwiększające się zainteresowanie tego typu rozwiązaniami.

wdrożenie rozwiązań posiadających możliwość współpracy z urządzeniami mobilnymi takimi jak telefon komórkowy czy zdalny terminal umożliwia dostęp do zasobów praktycznie z każdego miejsca na terenie zakładu a właściwie na całym świecie. Umożliwiają to także moduły webowe. Mobilność to jeden z kierunków rozwoju dzisiejszych aplikacji ERP. Drugi, to jeszcze większa integracja oprogramowania działającego w firmie w jedną, spójną platformę a innymi słowy stworzenie swoistego kombajnu do zarządzania firmą.

W którym kierunku nastąpi rozwój? jutro systemów ERP będzie wiązać się z umieszczeniem aplikacji w „chmurze”, która dostarcza sposobność budowania nowoczesnego modelu firmy, nakierowanego na wzrost sprawności i możliwości adaptacyjnych firm. Główne plusy tego rozwiązania to przede wszystkim niski koszt i krótki czas wdrożenia oraz zawsze dostępna pomoc wykwalifikowanego personelu wsparcia technicznego. To już niezbyt odległa przyszłość.

Coraz większe zainteresowanie na systemy ERP zmusiło projektantów do budowania systemów coraz bardziej przyjaznych użytkownikowi, łatwych w instalacji i obsłudze. Modułowa budowa pozwala klientom na zakup wyłącznie interesujących ich pakietów składowych oraz łączenie ich np. z systemami DMS, Workflow itp.

aktualne systemy wymagają od pracowników przestrzegania pewnych określonych metod (może je określić kierownictwo firmy) co pozwala procesom zachodzącym w firmie przebiegać w sposób niezakłócony a przepływ informacji jest przejrzysty i uporządkowany. Działania niezgodne z procedurami nie są przyjmowane przez system co eliminuje powstawanie trudności związanych z jego funkcjonowaniem.

Dodaj komentarz