Tworzenie stron internetowych

By | 18 lipca 2012

Tworzenie stron internetowych
Czy tworzenie stron internetowych to skomplikowany proces?

Przyznaję, że w ostatnich czasach zrobiło się to dużo bardziej prostsze niż kiedyś, chociaż jak na ironię aktualnie programiści muszą opanować dużo więcej informacji o narzędziach i ogólnie o stosowanych technologiach. A to wszystko przez różnego rodzaju generatory stron internetowych. Przyznaję, że jest to wygodne jeśli chodzi o początkujących programistów albo leniwych programistów lub ostatecznie jest to przydatne dla firm, które chcą mieć szybko bardzo prostą i schematyczną stronę internetową. Ale przez te same narzędzia profesjonalne strony www przestają mieć znaczenie.

Nie byłbym zły, jeśli te generatory byłyby używane tylko w celu opisanym powyżej. Jednak najgorszy jest fakt wykorzystania takich generatorów przez firmy. Dla przykładu z pozoru profesjonalna firma 1and1.pl sprzedaje wygenerowaną stronę dla firm na 30 dni. Niestety potwierdzam, bo sam się na tym przejechałem. Wówczas projektowanie stron ogranicza się do kilku kliknięć, typu wybór szablonu. Jak mówiłem w porządku, ale dla własnych potrzeb i bez ograniczeń czasowych. Ale oferowanie czegoś takiego jako swój produkt to już przesada. Skoro firma zapłaciła za taką stronę, to czemu jej nie rozreklamować? W końcu to tania strona firmowa, tak zwana strona wizytówka. Jednak po miesiącu ciężkiej pracy promowania jej nie tylko w internecie, ale także wśród klientów, czas zapłacić. I za co? Za wygenerowanie strony? Taka polityka obraża firmy, które oferują tworzenie stron www w sposób profesjonalny. Ale nie tylko… Sami programiści czują się wówczas oszukani!

A jak wspomniałem na początku projektowanie stron www to proces czasochłonny, wymagający dużych umiejętności oraz niekiedy doświadczenia (głównie w radzeniu sobie z przeróżnymi problemami za równo po stronie serwera, jak i kodu strony). Na potwierdzenie tych słów proszę sobie chociaż spróbować przejrzeć jakikolwiek sklep internetowy. Jest to kwintesencja sztuki programistycznej oraz przykład pracy, jaką musi włożyć programista. Oczywiście nie mam tu na myśli pełnych gotowców, których też jest w sieci pełno. Chcę zauważyć, że ogólnie nie mam nic przeciwko gotowcom, bo po co wymyślać za każdym razem koło, ale w kontekście profesjonalnych stron internetowych jest to niewskazane. Oczywiście, że jeśli firma posiada autorski system CMS albo własny profesjonalny sklep internetowy to oczywiście będzie z nich korzystać. Ba, nawet korzystanie z open source’owych rozwiązań nie oznacza, że programista lub firma (w szerszym kontekście) oszukała klienta, bo przeważnie edycja i przystosowanie sklepu pod specyfikację to bardzo dużo pracy, w tym czasami oznacza to całkowitą reorganizację kodu.

Na koniec chcę podkreślić, że mimo wszystko programiści stron to ludzie, którym z całą pewnością należy się szacunek za ich zaangażowanie, ilość pracy oraz efekty jakimi jest tworzenie stron www warszawa. I tutaj przykład ile to stron powstaje w stolicy Polski.