W jaki sposób wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka.

przez | 14 listopada 2012

Na pewno dla Ciebie jest najważniejsze to, ażeby Twa drobna kruszynka była szczęśliwa oraz bezpieczna. Chciałbyś zagwarantować swojemu dziecku stosowne warunki, by mogło cieszyć się dorastaniem w sprzyjających rozwojowi realiach. Wyjątkową uwagę zwracasz na to, by nie stała mu się żadna krzywda. Dlatego też winnaś skupić uwagę na bezpieczeństwo Twojego dla dziecka w trakcie jazdy samochodem. Już dla noworodka, po którego jedziesz do szpitala winieneś dysponować kupiony właściwy fotelik samochodowy. Poniżej przedstawiamy najkorzystniejsze zagadnienia związane z fotelikami samochodowymi w szczególności porady dotyczące wybrania fotelika dla dzieci w różnym wieku.

 

Certyfikaty fotelików dla dzieci

Wybierając fotelik do samochodu dla własnego dziecka, niezależne od tego czy jest to noworodek czy starsze dziecko musisz skupić uwagę, czy wybrany przez Ciebie model posiada certyfikaty bezpieczeństwa.

• ISOFIX
ISOFIX jest światowym standardem, który obowiązuje wszystkich producentów samochodowych fotelików dla dzieci oraz producentów samochodów. Jest to mocowanie, który posiada znormalizowane punkty mocowania do stabilnego zamontowania fotelika w samochodzie. Pozwala to zredukować błędy popełniane przy montażu. Takie rozwiązanie umożliwia na optymalizacje ochronnego działania fotelika.

• Homologacja wg ECE R 44-03, ECE R44-04
Jest to Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa, który oznacza, iż fotelik jest wyprodukowany zgodnie z wymaganiami obowiązującymi w państwach europejskich. Jednak wybierając fotelik samochodowy dla swojego dziecka musisz pomnieć o tym, że homologacja ECE R44-03 i ECE R44-04 nie jest kluczowym wyznacznikiem tego, iż fotelik zagwarantuje bezpieczeństwo Twojemu dziecku podczas jazdy. Przy wyborze musisz zwrócić uwagę na szereg innych cech fotelików, ażeby maluch czuł się bezpiecznie w czasie jazdy. Wszystkie te cechy zostaną opisane poniżej przy poszczególnych typach fotelików. Najlepiej też, byś sprawdził, jaki wynik miał konkretny model fotelika w crushtestach, jakie wykonują niezależne organizacje konsumenckie. Jednak zanim przejdziemy do opisywania poszczególnych typów fotelików pragnęlibyśmy Ci wyjaśnić, czemu homologacja nie jest zawsze gwarancją bezpieczeństwa. Homologacja dopuszcza foteliki do użytku, tak aby ją otrzymać musza one spełnić stawiane przez prawo minimalne wymogi, nienadążające za wymogami bezpieczeństwa. Wskutek tego podkreślimy to raz jeszcze najlepiej przejrzeć wszystkie inne informacje dotyczące fotelika, najlepiej sporządzone przez niezależną organizację konsumencką.

Co mówią przepisy o jeździe w fotelikach dla dzieci?

W naszym kraju prawo odnoszące się do wożenia dzieci w fotelikach reguluje Kodeks Ruchu Drogowego. Określa on wiek i wzrost dziecka, które musi być w foteliku w czasie podróżowania samochodem na odpowiednio dwanaście lat i wzroście do 150 cm. Nie odnosi się to przewozu dzieci w taksówkach jak również w pojazdach pogotowia ratunkowego oraz dodatkowo samochodach policyjnych. Przepisami prawa określone jest też to, że nie wolno przewozić na przednim siedzeniu dziecka w foteliku umieszczonym tyłem do kierunku jazdy, jeżeli istnieje przy miejscu dla pasażera czynna poduszka powietrzna. Przepisy regulują też zakaż wożenia dziecka, które nie ukończyło jeszcze 12 roku życia na przednim siedzeniu bez należytego zabezpieczenia w postaci fotelika względnie podstawki podwyższającej. Jeśli ktoś zechce przewieźć swoje dziecko bez fotelika zostanie ukarany mandatem w wysokości 150 zł i zdobędzie 3 punkty karne. Aczkolwiek mało kto podejmie ryzyko jechania z dzieckiem bez należytego zabezpieczenia, albowiem takie decyzje mogą przyczynić się do fatalnych skutków.

Jeżeli chodzi o pozostałe kraje Unii Europejskiej to obowiązują w nich podobne przepisy. Różnica tkwi zaledwie w szczegółach takich jak wiek dziecka, które może być przewożone na przednim siedzeniu. Dla przykładu we Francji istnieje całkowity zakaz przewożenia na przednim siedzeniu dzieci do 10 roku życia. Odstępstwo przesądzają niemowlęta przewożone w fotelikach ustawianych tyłem do kierunku jazdy, z tym iż jak to przedtem zostało wspomniane musi być wyłączona poduszka powietrzna przy siedzeniu dedykowanym na rzecz pasażera.

Rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci

 

• Fotelik dla niemowląt odwrócony tyłem do kierunku jazdy (dla dzieci od czasu urodzenia do około 15 miesiąca życia)

Dla tak małych dzieci koniecznie musisz wybrać fotelik, który instaluje się tyłem do kierunku jazdy. Jest to konieczne mając na uwadze to, że noworodki mają delikatne kręgosłupy, ich główki są nieproporcjonalnie duże wobec reszty ciała, nie potrafią tak jak dorośli przeciwdziałać oddziałującym na nie obciążeniom. Jeślibyś wsadził takiego maluszka do fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy nagłe szarpnięcie wyrzuciłoby jego główkę do przodu, co spowodowałoby nieodwracalne uszkodzenia jego delikatnego ciałka. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy działają jak skorupa ochronna, która absorbuje oddziałujące na fotelik siły. Podczas testów udowodniono, iż w takim foteliku obciążenie szyi oraz głowy jest o pięć razy mniejsze niż w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy. W ten sposób dzieci powinny być przewożone jak najdłużej, albowiem umożliwia im to optymalne warunki bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem. Dla przykładu jeden spośród producentów fotelików samochodowych dla dzieci firma BeSafe zaleca przewożenie dzieci w ten sposób nawet do 4 roku życia.

Czyli na co należy zwrócić uwagę nabywając fotelik dla noworodka? Przede wszystkim winien on być w miarę lekki, a zarazem wytrzymały, być wyposażonym trzypunktowe mocowanie. Łatwo się montować, aby w każdej chwili można było szybko i bezproblemowo wyjąć dziecko z auta. Dobrze jest również, gdy fotelik taki można zamontować na stelażu posiadanego przez siebie wózka lub położyć w domu na podłodze, gdy dziecko zaśnie w samochodzie. Musi mieć ergonomiczny kształt, tak by dziecku było wygodnie podczas jazdy, która, gdy dziecko jest bardzo małe nie powinna trwać za długo. Co najważniejsze powinien być wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Idealnym przykładem takiego jest fotelik samochodowy iZi Go firmy BeSafe, który zdobył wiele odznaczeń w niezależnych testach, w tym także Stiftung Warentest (ADAC) w listopadzie 2011 oraz Swiss Touring Club (TSC). Otrzymał także wyróżnienie „Highly Recommednded/Best Buy” – „Wysoce rekomendowany/Najlepszy zakup”. Oprócz wysokich ocen w testach zderzeniowych , które świadczą o jego bezpieczeństwie, dysponuje on wiele ułatwień dla rodziców i dla dzieci. Ma wygodny ergonomiczny kształt dla Twojego dziecka, można go bezproblemowo zamontować na stelażu wózka. Jest bezproblemowy w montażu. Wyposażony jest w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Co więcej przyłączyć można w każdej chwili dołączoną do niego osłonę przeciwsłoneczną, która ochroni oczka Twojego maluszka przed rażącym światłem słonecznym. Ma on również wygodną regulowaną rączkę, dzięki której bezproblemowo przeniesiesz fotelik razem z maluchem w dowolne miejsce. Taki fotelik powinno się wymienić na nowy, dopiero wówczas, gdy dziecko osiągnie maksymalną wagę, jaka wyznacza obciążenie fotelika, lub kiedy czubek głowy wystaje poza górną krawędź fotelika.

• Fotelik dla dziecka odwrócony przodem do kierunku jazdy (dla dzieci od ok. dwóch – 4 lat)

Korzystanie z takiego fotelika należy zacząć jak najpóźniej. Wbrew pozorom dobrym momentem bynajmniej nie jest ten, w jakim dziecko już samodzielnie siedzi, ponieważ wciąż jego główka jest nieproporcjonalnie duża względem reszty ciała. Eksperci zalecają, by fotelik zmienić na taki montowany przodem dopiero ok. drugiego roku życia malucha. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się taki fotelik? Przede wszystkim trzeba sprawdzić jego wyniki w niezależnych crushtestach, pozwoli to ocenić, czy rzeczywiście jest bezpieczny dla Twojego dziecka. Musi on mieć specjalne wzmocnienia boków, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, być zrobiony z materiału absorbującego uderzenia oraz dodatkowo być montowany w ten sposób, by można było go bez trudności wyjąć z samochodu. Prócz tych najważniejszych kwestii korzystnie byłoby, jeśliby można było można regulować jego położenie, np. gdy dziecko zaśnie w czasie jazdy, żeby można było ustawić go w pozycji półleżącej. Dobrze też, jeśli wyposażony jest w regulowany zagłówek. Wszystkie te cechy łączy w sobie fotelik BeSafe iZi Comfort X3, który równocześnie bardzo ładnie się prezentuje i jest dostępny w kilku kolorach.

• Podstawka podwyższająca
Podstawki podwyższające do doskonałe rozwiązanie dla Ciebie i Twojego dziecka, jeśli skończyło ono już 6 lat i nie potrzebuje już podróżować w foteliku, skoro przecież jest już „takie dorosłe”, ale nie osiągnęło jeszcze wymaganego wzrostu 150 cm, ażeby nie podróżować bez fotelika. Niektórzy specjaliści zalecają by używać podstawek podwyższających nawet do 17 roku życia. Podstawkę podwyższającą możesz również nakupić indywidualnie.

Często, gdy kupujesz fotelik z przedziału 4-6 lat można wymontować z niego siedzisko, które wtenczas stanie się stanowiło taką właśnie podstawkę.

• Fotelik podwyższający (dla starszych dzieci w wieku od czterech do dwunastu lat)
Foteliki podwyższające przeznaczone są dla starszych dzieci w wieku od 4 do 6/12 lat w zależności od modelu fotelika. Przy zakupie takiego fotelika przede wszystkim musisz kierować się tym, żeby miał on jak najlepszą ochronę boczną oraz dodatkowo optymalne zabezpieczenie dziecka w postaci pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa. Kolejnymi atutami mogą być regulacja pozycji zagłówka oraz opcja ustawienia pozycji do spania, gdy dziecko zaśnie w czasie jazdy samochodem. Fotelik podwyższający powinien być łatwy w montażu. Z tej grupy fotelików podwyższających proponujemy Ci, abyś zastanowił się nad wyborem fotelika firmy BeSafe iZi UP X3. Jego dodatkową zaletą oprócz wszystkich wymienionych, na jakie musisz zwrócić uwagę przy kupowaniu fotelika jest to, iż jest to obecnie najwyższy dostępny fotelik na rynku, tak więc jeśli go zakupisz posłuży on Tobie i Twojemu dziecku przez długi czas.

Parę pożytecznych uwag na koniec

Wybór solidnego fotelika samochodowego to dla każdego rodzica trudna decyzja. W jej podjęciu pomogą Ci rady umieszczane przez producentów przy opisach poszczególnych modeli fotelików. Obecnie istnieje także coraz więcej programów – kampanii społecznych które mają na celu rozpropagowanie jeżdżenia w fotelikach oraz zapinania pasów w trakcie jazdy. Jednym z takich programów jest Klub Pancernika. Jest on o tyle ciekawy, iż na stronie internetowej programu możesz wyszukać różnorodne nowinki i wskazówki. Na przykład jak nakłonić buntującego się malucha do jazdy w foteliku. Znajdziesz tam także wszelkie zalecenia i pomoc w wyborze odpowiedniego fotelika oraz wspaniałe pomysły na gry i zabawy w trakcie długiej podróży – co gwarantuje bezpieczny fotelik dla dziecka.

Musisz też pamiętać, że istnieją rozmaite zalecenia co do przewożenia dzieci w fotelikach, jednak najważniejsze są te, które ujęte są dodatkowo w przepisach prawnych i jeśli się do nich dostosujesz Twoje dziecko będzie mogło bezpiecznie jeździć wespół z Tobą w samochodzie.