Władysławowo- turystyczna miejscowość

By | 12 kwietnia 2012

Gmina Władysławowo leży w północnej części województwa pomorskiego, u nasady Półwyspu Helskiego. Tworzą go miejscowości: Tupadły, Ostrowo, Karwia, Jastrzębia Góra, Rozewie, Chłapowo, Władysławowo oraz Chałupy. Zanim na dobre rozpoczęła się kariera turystyczna turystyczna kilku letniskowych osad, skupionych wokół Wielkiej Wsi, czyli dzisiejszego Władysławowa. Nad brzegami surowego Bałtyku u wrót Półwyspu Helskiego przez wiele wieków żyli rybacy – wytrwali, pracowici kaszubi, którzy z wytrwałością przenosili z pokolenia na pokolenie swój język, kulturę duchową, materialną, tradycje rybackie i przywiązanie do tego skrawka historycznej ziemi.

Ożywienie Władysławowa nastąpiło w latach 90. XXw., głownie na polu turystyki, handlu i usług oraz w całym życiu kulturalnym miasta. obecnie gmina Władysławowo przyjmuję jednorazowo ponad kilkaset tysięcy turystów, oferując miejsca o różnym standardzie – od komfortowych hoteli, pensjonatów(Na przykład Pensjonat Afrodyta) i ośrodków wczasowych, poprzez kwatery prywatne, kempingi do pól namiotowych. Jest wymarzonym na różnego rodzaju szkolenia, konferencje, czy spotkania integracyjne.

We Władysławowie można liczyć na wiele atrakcji, z których jedną jest największy Polski port rybacki, który pełni funkcję portu bazy, portu schronienia i marynarzy Mariny. Pełni też funkcję przeładunkowe, transportowe, remontowe i rozwiniętego zaplecza przetwórstwa rybnego. Port pełni funkcję przejścia granicznego.

Władysławowo też funkcję turystyczne i rekreacyjne. Nie wątpliwą atrakcją Władysławowa jest kościół P.W Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia o interesującej bryle i witrażach uchodzi za perłę architekturę lat 60 i 70.

zdarzenie Władysławowa sięga wczesnego średniowiecza. Już w XIII – XIVw. odnotowano miejscowość rybacką o nazwie Wielka Wieś, a także wsie rolnicze: Cetniewo i Poczernino. Wielka Wieś została wspomniana w zapisach historycznych po raz pierwszy roku 1284 pod nazwą Velaves, zaś w język polskim nazwę zanotowano po roku 1598. termin Władysławowo pochodzi od nazwy króla Władysławowa IV, który w obliczu spodziewanego najazdu szwedzkiego nakazał w 1635 roku fortu wojennego.